[vc_row][vc_column][us_post_title align=”center” tag=”h1″ css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-bottom%22%3A0%7D%7D”][us_separator show_line=”1″][vc_column_text]

قبل از اینکه به معرفی برنج فریدون کنار بپردازیم مختصری در مورد این شهر زیبا توضیح می دهیم. شهرستان ساحلی فریدونکنار، شهر درنا، دریا و برنج، در استان زیبای مازندران واقع شده است. از شمال با دریای خزر ، از شرق با بابلسر، از غرب با سرخرود و محمود آباد و از طرف جنوب با بابل و آمل همسایه است. ساحل فریدونکنار از بهترین سواحل مازندران محسوب می شود و مورد اقبال گردشگران ایرانی و خارجی نیز میباشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

چرا برنج فریدون کنار مرغوب است؟

یکی از بهترین برنج های جهان در منطقه ی شمال کشت می شود. که در این میان برنج طارم محلی فریدون کنار بهترین محصول در نوع خود محسوب می شود. خاک زمین های کشاورزی فریدون کنار سرشار از میکرو ارگانیسم هاست. خوب است بدانید در زمین های حاصلخیز فریدونکنار بیشتر از شهر های دیگر استان موجودات ریز در خاک وجود دارند که موجب تهویه ی خاکی میشوند. همین امر موجب مصرف کمتر کود های شیمیایی در این خاک می شود و مصرف کمتر کودهای شیمیایی به مرغوبیت برنج کمک می کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][us_image image=”213″][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شالیزار های فریدونکنار پس از فصل برداشت و در فصل زمستان اقامتگاه پرندگان مهاجر از کشور های همسایه می شوند که در این میان تک درنای سیبری نیز در این فصل به فریدون کنار مهاجرت میکند. تعداد پرندگانی که در فصل پاییز و زمستان به شالیزارهای فریدونکنار مهاجرت می کنند آنقدر زیاد است که مناظری شگفت انگیز در منطقه ایجاد می کند. این پرندگان زیبا زمین های کشاورزی فریدونکنار را برای اقامتگاه خود انتخاب می کنند. این زمین ها در فصل پاییز و زمستان خالی از محصول می باشد و به دلیل تجمع آب فراوان تبدیل به تالاب می شوند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_image image=”209″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

این پرندگان مهاجر که تعداد آنها به میلیون ها پرنده می رسد، به مدت۶ تا ۷ماه در شالیزارهای فریدونکنار می مانند. حضور آنان موجب تزریق مقادیر زیادی فضله وکود های پرندگان وحشی در زمین ها می شود.  این کودهای طبیعی رها شده توسط پرندگان به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی ازت و فسفر موجب غنی شدن خاک شالیزارهای منطقه می شود. بنابر این مصرف انواع کودهای شیمیایی را به حداقل ممکن می رساند. از این رو محصولاتی که در منطقه کشت می شود  بسیار ارگانیک تر از برنج های سایر مناطق می باشد. از سویی دیگر این پرندگان معمولا از انواع حشرات و کرم های زمین های فریدونکنار تغذیه می کنند. به همین دلیل مصرف سموم  جهت دفع آفات در شالیزارهای فریدونکنار را به حداقل می رسانند.

همه ی این عوامل دست در دست هم داده است و برنج فریدونکنار توانسته است مود قبول هموطنان عزیز و مردم کشور های دیگر قرار گیرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]