مجله برنج

5 روش از بین بردن شپشک برنج

[vc_row][vc_column][us_post_title align=”center”][vc_column_text]

شپشک برنج همان آفت های ریزی هستند که به برنج و برخی مواد غذایی دیگر مثل گندم حمله می کنند.هدف آنها تغذیه کردن از برنج و مواد غذایی است. اول از همه باید بدانید که شپشک برنج برای انسان خطرناک نیست و نگران نباشید. در این مقاله به روش های از بین بردن شپشک برنج و راه های جلوگیری از آن می پردازیم.

 

شپشک برنج

 

روش های از بین بردن شپشک برنج

 

1- پهن کردن برنج زیر نور آفتاب

این روش یکی از متداول ترین و بهترین روش رهایی از دست این حشرات است. درواقع اکثر مردم فریدونکنار که ار برنج فریدونکنار استفاده می کنند از این روش استفاده می کنند.

برای این کار کافی است برنج را زیر نور آفتاب و روی یک پارچه تمیز پهن کنید. این حشرات درواقع به دنبال تاریکی و رطوبت است و از نور آفتاب و جای خشک بدش می آید. مدت زمان مورد نیاز بسته به مقدار برنج و شپشک موجود در آن از یک ساعت تا چند ساعت زیر نور آفتاب است.

 

2- استفاده از برگ بو یا چریش در برنج

یکی از راه های امن و سالم دیگر برای رهایی از شپشک استفاده از برگ بو و چریش در برنج است. برای این کار می توانید این برگ ها را در ظرف برنج قرار دهید تا حشرات و شپشک برنج را از آن دور کند.

 

3- استفاده از میخک

میخک را می توانید از عطاری ها تهیه کنید و در ظرف برنج قرار دهید. این کار از ورود حشرات به داخل برنج جلوگیری می کند. همچنین می توانید میخک را در جاهای مختلف قفسه ی نگهداری برنج قرار دهید.

 

4- استفاده از سیر و میخ آهنی

یک روش سالم و محبوب دیگر که مردم مازندران از آن استفاده می کنند استفاده از سیر و میخ آهنی است. در این روش تعدای حبه سیر و چند عدد میخ آهنی بزرگ در ظرف برن قرار می دهند تا شپشک از برنج دور شود و وارد آن نشود.

 

5-قرص برنج

استفاده از قرص برنج یک روش غیرطبیعی برای جلوگیری از شپشک است. ما این این روش را توصیه نمی کنیم چون قرص برنج یک ترکیب شیمیایی و سمی است. اگر قصد استفاده از آن را دارید آن را در قوطی کبریت قرار داده و چند سوراخ روی بدنه ی کبریت ایجاد نمایید. جالب است بدانید که این حشرات از گوگرد نیز متنفرند و از آن دوری می کنند.

هرچند مشاهده نشده که قرص برنج با خود برنج ترکیب شود و موجب مسمومیت شود ولی پیشنهاد ما استفاده از روش های طبیعی است.

 

شپشک برنج

 

سایر روش ها

علاوه بر روش های گفته شده قراردادن سنگ نمک یا زرد چوبه در ظرف برنج می تواند موثر باشد. عوض کردن گونی برنج هم یکی از این راهکارهاست که مفید خواهد بود.

شما دوستان عزیز از بین روش های گفته شده می توانید روشی که برای شما راحت تر، در دسترس تر و با محیط و آب هوای منطقه شما سازگار تر است را انتخاب کنید. همچنین باید به شرایط آب و هوایی منطقه خود نیز دقت داشته باشید و متناسب با آن شرایط روش مقابله با شپشک را انتخاب نمایید.

 

روش های پیش گیری از شپشک برنج

شما دوستان عزیز از بین روش های گفته شده می توانید روشی که برای شما راحت تر، در دسترس تر و با محیط و آب هوای منطقه شما سازگار تر است را انتخاب کنید

بهترین روش برای پیش گیری از شپشک این است که آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. سعی کنید برنج را در ظروف پلاستیکی یا فلزی مناسب قرار دهید. همچنین اگر برنج را در کیسه قرار می دهید زیر کیسه یک پایه مثل چوب قرار دهید تا هوا در اطراف کیسه جریان داشته باشد. سعی کنید کیسه را به دیوار نچسبانید تا هوا در اطراف آن جریان داشته باشد و از رطوبت جلوگیری شود.

در هنگام خرید برنج هم باید دقت کنید که برنج فاقد شپشک و کرم باشد. و از فروشگاه های معتبر خرید انجام دهید. چرا که برنج باید در کارخانه به خوبی خشک شده باشد و رطوبت نداشته باشد. چون برنجی که رطوبت دارد خیلی زود شپشک می زند.

ما در بازرگانی برنج امین این اطمینان را به شما می دهیم که تمام اصول نگهداری و شالیکوبی برنج در کارخانجات ما زیر نطر مهندسین و کارشناسان خبره رعابت می شود. و شما عزیزان می توانید با خیال راحت از انواع برنج امین استفاده کنید.

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *