مجله برنج

فواید برنج فریدونکنار

برنج ایرانی

گاهی درخصوص فواید برنج و مضرات آن مطالب زیادی را می شنویم. باورهایی که معمولا برای ما خوشایند بوده ویا در اغلب موارد نیز عذاب آور است. گفتنی است که بیش از نیمی از مردم جهان از برنج به عنوان یک رژیم غذایی ارگانیک و مطمئن استفاده می کنند و همچنین بعید است که بر سفره یک ایرانی خبری از برنج نباشد. 

فواید برنج ایرانی
فواید برنج ایرانی

حجم بالای واردات برنج و عدم آگاهی از چگونگی کشت محصولات خارجی، ذهن هر انسان پرسشگری را متوجه فواید و مضرات برنج خواهد کرد. برای مثال برخی مطالعات نشان داده اند که وجود فلزات سنگین در برنج کشورهای صنعتی صادرکننده تا چه حد محتمل است. این یک نگرانی خاص است؛ چون برنجی که در مناطق آلوده به فاضلاب های صنعتی رشد می کند، حاوی جیوه و آرسنیک بیشتری می باشد. وجود مقادیر زیاد این فلزات سنگین می توانند با گذشت زمان در بدن جمع شده و باعث عوارض جانبی جبران ناپذیری برای سلامت خانواده ها شود. در این میان مواردی همچون برنج های تغییر ژنتیک یافته یا تراریخته نیز می تواند مورد بحث باشد.

بنابراین همواره باید از خود بپرسیم آنچه قرار است میل کنیم، چطور تولید شده و آیا به نفع سلامتی ماست یا خیر؟! برای پاسخ به این پرسش، در ابتدا باید اعتماد متقابل بین عرضه کننده و مصرف کننده بوجود آید. به همین منظور در مقاله قبلی خود برای آشنایی با مراحل کشت سنتی برنج فریدونکنار، مصاحبه ای را تدارک دیده بودیم. در آن مصاحبه شاهد بودیم که منطقه فریدونکنار با زمین های بکر زراعی خود و عاری از هرگونه کارخانجات صنعتی، سال هاست که میزبان کشاورزان محلی خود است. بنابراین در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با تعدادی از فواید برنج سفید آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی فواید برنج سفید

سرشار از انرژی مفید

کربوهیدات یا همان قند طبیعی مورد نیاز بدن، یکی از ضروری ترین مواد معدنی موردنیاز بدن می باشد. این قند طبیعی به مقدار بسیار زیاد در غلات یافت می شود و نشاسته معروف ترین شکل کربوهیدرات در غلات است. در این میان برنج نیز از این قضیه مستثنی نیست. چرا که نشاسته از زنجیره های طولانی گلوکز به نام های آمیلوز و آمیلوپکتین خلق شده است و پس از متابولیزه شدن در بدن، تبدیل به انرژی قابل استفاده بدن انسان می شود. این انرژی علاوه بر کمک کردن به سوخت و ساز بدن، بر عملکرد مغز نیز تأثیر بالقوه ای خواهد داشت. توصیه ما این است که افراد مبتلا به قند خون، باید در مصرف برنج مراعات کنند.

کمک به دستگاه گوارش

نکته جالب توجه دیگر در خصوص آمیلوز موجود در برنج این است که آمیلوز ها تا حدودی هضم نشاسته در بدن را کند می کنند. بنابراین برای سرعت بخشیدن به هضم برنج باید به دنبال راه حل بود. بسیاری از خانواده های ایرانی، بدون آنکه از قبل درباره این نکته مطلع باشند، برنج را بصورت کته پخت می کنند و این امر باعث می شود تا برنج بعد از پخت بصورت چسبنده درآید. در چنین حالتی برنج از لحاظ آمیلوپکتین، کم آمیلوز می شود و همین مسئله باعث می شود تا دستگاه گوارش انسان بتواند برنج چسبنده را خیلی راحت تر هضم کند.

بهبود متابولیسم

می‌دانیم که ریزمغذی های بسیاری برای فعالیت‌ها و عملکردهای بدن انسان ضروری هستند. در هر ۱۰۰ گرم برنج سفید مواد مغذی زیر موجود است؛

۱۶ درصد منگنز

 غلات به عنوان اصلی ترین مواد غذایی حاوی این ماده معدنی می باشند. این ماده برای بهبود سوخت و ساز بدن و عملکرد سیستم آنتی اکسیدانی موثر است.

۳ درصد نیاسین

نیاسین را به عنوان ویتامین B-3 نیز می شناسند. نیاسین ها در برنج بیشتر به شکل اسید نیکوتین  موجود می باشد. بهتر است برای جذب بهتر نیاسین های موجود در برنج، قبل از پخت آنرا برای مدتی در آب بخیسانیم.

۲ درصد تیامین

تیامین به عنوان ویتامین B-1 نیز شناخته می شود. تیامین ها برای سوخت و ساز بدن و عملکرد قلب، ماهیچه ها و سیستم عصبی بسیار ضروری می باشند.

۲ درصد سلنیوم

  سلنیوم یک ماده معدنی با عملکردهای مختلف حیاتی برای آسیب اکسیداتیو DNA و هورمون ها است. همچنین سلنیوم موجود در ترکیب برنج به فعالیت غدد موجود در بدن به خصوص غدد تیروئیدی نیز کمک می کند.

۲ درصد منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی بسیار معروف است که برای فشار خون، سنتز پروتئین و انرژی مفید است.

برنج همچنین حاوی مقداری اسید پانتوتنیک (ویتامین ب 5)، فسفر، ریبوفلاوین (ویتامین ب 2) و ویتامین B-6، مس و اسید فولیک است.

پیشگیری از سرطان

بطورکلی فیبر برای دفاع از بدن در برابر توسعه و متاستاز سلول های سرطانی بسیار مفید و ضروری است. علاوه برآن برخی تحقیقات نشان داده اند که فیبر نامحلول موجود در برنج نیز جهت پیشگیری از کولورکتال (سرطان روده بزرگ) بسیار مؤثر خواهد بود. بزرگسالان باید روزانه ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر دریافت کنند و فیبر موجود در برنج، حرکات روده ای و شکمی را افزایش می دهد. 

تعادل در فشار خون

دانه‌های برنج فاقد چربی‌های مضر و کلسترول می باشد. علاوه بر این تنها مقدار اندکی از سدیم در برنج سفید موجود است. سدیم یک نوع دیورتیک طبیعی است که با افزایش ادرار به دفع بیشتر اسید اوریک خون کمک می کند. از سوی دیگر، سدیم موجود در برنج برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند نیز مناسب می باشد. چراکه وجود حجم بالایی از سدیم در بدن ممکن است به منقبض‌شدن رگ‌ها، افزایش استرس و فشار بر سیستم قلبی‌عروقی فرد مبتلا به فشار خون بالا آسیب برساند.

جلوگیری از کم خونی

آهن موجود در برنج باعث افزایش هموگلوبین مفید خون می شود. اگر از سفره غذایی شما، مقدار کافی آهن به بدن نرسد، هموگلوبین خون کاهش می یابد. با کاهش هموگلوبین، اکسیژن و خونرسانی در رگ ها کاهش یافته و رنگ خون درخشندگی خود را از دست می دهد. در نهایت بدن انسان به سمت زردی یا سیاهی می گراید. بنابراین اگر هموگلوبین به مقدار کافی در بدن تولید شود، علاوه بر افزایش جابجایی گلبول های قرمز خون، رنگ قرمز عمیقی به آن داده می شود و از خطر کم خونی در بدن نیز جلوگیری می شود.

جلوگیری از آلزایمر

تحقیقات نشان داده‌اند که انواع مختلفی از برنج ها، قابلیت تحریک آنزیم‌های نوروپروتکتیو موجود در مغز را دارند. این آنزیم ها از اثرگذاری رادیکال‌های آزاد و سایر سموم خطرناک که از عوامل مؤثر در ابتلا به آلزایمر به حساب می آیند،  جلوگیری می کنند.

سندروم روده تحریک پذیر

برنج حاوی نشاسته‌ی مقاوم است که باعث تحریک رشد باکتری‌های موجود در روده‌ها می شود. این مسئله با افزایش حرکت روده ها، در کاهش بیماری‌هایی مثل سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و اسهال نیز مؤثر است.

فواید برنج
فواید برنج ایرانی

نتیجه گیری

برنج سفید همیشه بخش عمده ای از رژیم غذایی ما ایرانی ها را تشکیل می دهد. بنابراین با کسب آگاهی بیشتر از فواید این غذا متوجه شدیم که برنج یک ماده غذایی سرشار از مواد معدنی و ریزمغذی ها است. همین برنج به ظاهر ساده اما دوست داشتنی، به طور قابل توجهی بر عملکرد سیستم بدن ما و سلامتی انسان ها تأثیر می گذارد. توصیه ما این است که برنج را باید از فروشگاهی معبتر خریداری نمایید و با توجه به سبک زندگی خود در مصرف آن حد مجاز را رعایت نمایید. همچنین بهتر است که برنج را بصورت کته پخت نمایید تا از ویتامین های موجود در آن بیشتر بهره مند شوید. امین رایس مفتخر است با عرضه برنج فریدونکنار در بسته های متنوع و بصورت مستقیم از دستان پر رنج کشاورزان منطقه فریدونکنار، خدمتگزار شما در تامین سلامت خانواده ها باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *